ללמוד לדבר ערבית

מדינת ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שהשפה העיקרית שבה היא לא ערבית, מסביבנו כל המדינות דוברות ערבית ואפילו בתוך ארצנו כ – 20% מהאזרחים הם דוברי ערבית כשפת אם. אבל בעוד שכמעט כל דוברי הערבית יודעים לדבר עברית, בקרב היהודים אחוז דוברי העברית עומד על 10% בלבד (על פי מחקר של אוניברסיטת ת”א שחקר את ידיעת הערבית בקרב יהודים בישראל). לפיכך ללמוד לדבר ערבית זה הרבה יותר מסתם ללמוד עוד שפה, היכולת לדבר ערבית פותחת את הדלתות להכרות מעמיקה יותר עם הארץ שבה אנחנו חיים ועם השכנים שלנו שחיים לצדנו במדינת ישראל.

הרבה ישראלים חושבים שלימודי ערבית זה מסובך, או שאין להם צורך בכך, אבל למען האמת לנו הישראלים יש יתרון עצום על פני שאר העולם ביכולת שלנו ללמוד לדבר ערבית ואנחנו גם יכולים להרוויח מכך הכי הרבה. אצלנו, במדרשה לערבית וביטחון, תמצאו שיטת לימוד ייחודית שפיתחנו שהופכת את לימודי הערבית לקלים וחווייתיים.

ללמוד לדבר ערבית - מחזור נובמבר 2022 - מפגש סיום

ללמוד לדבר ערבית ללא מאמץ

בזכות שיטת הלימוד החדשנית שלנו שפותחה על ידי מנכ”ל המדרשה – מר רונן דוד, שגם כתב את ספר הלימוד לערבית מדוברת “לדבר בגובה העיניים” המשמש ללימוד גם במערכות השונות בשל איכותו, אנחנו מציעים לתלמידינו דרך אחרת ללמוד לדבר ערבית. השיטה הפדגוגית שלנו מבוססת על הבנת מעמיקה עם עקרונות השפה הערבית והפיכתה של השפה לשגורה באוזני התלמידים. בזכות העובדה שהערבית הופכת להיות חלק בלתי נפרד מחיי התלמיד, אפשר ללמוד לדבר ערבית ללא מאמץ ובזמן קצר.

כל צוות המורים והמורות שלנו מורכב מדוברי ערבית ברמת שפת אם והשיעורים מועברים כולם בערבית. בחלק מהקורסים שלנו יש דגש על הבנת הדיאלקטים השונים הקיימים בערבית המדוברת וזיהוי מבטאים תוך שיוכם לאזורים גאוגרפיים, בעוד חלקים אחרים של הקורסים שלנו מותאמים לאנשי עסקים המחפשים להרחיב את תחום עיסוקם אל מדינות ערב בכלל ומדינות המפרץ בפרט.

למה בכלל ללמוד לדבר ערבית?

בעבר יהודים רבים דיברו ערבית, חלקם כיוון שמוצאם במדינות ערביות וחלקם כיוון שהבינו שזו הדרך הטובה ביותר לתקשר עם יושבי הארץ שאינם יהודים. לאחר קום המדינה מצב העניינים התחיל להשתנות, בתחילה כיוון שהממשלה ניסתה לייצר את כור ההיתוך המפורסם ולעצב את הצבר הישראלי, אך במרוצת השנים השתרשה בציבוריות הישראלית המחשבה שהערבית היא שפת האויב ושאין צורך ליהודי ישראלי לדבר אותה.

אנחנו רוצים להציע מבט אחר שמאמין כי ברגע שכולנו נלמד לדבר ערבית, נוכל לתקשר זה עם זה בצורה טובה וישירה יותר. מה שיוביל לשבירת מחסומים בינינו לבין דוברי הערבית שחיים במדינה ובין דוברי הערבית הסובבים אותנו. אבל מעבר ליכולת לתקשר טוב יותר, אפשר להרוויח עוד דברים מללמוד לדבר ערבית.

להלן כמה יתרונות של לימודי ערבית מדוברת:

  • הכרות מעמיקה עם הארץ – ההיסטוריה והתרבות המקומית מורכבת מערבית באופן שהיא אפשר להפריד או להתעלם ממנו וברגע שנלמד לדבר ערבית נוכל להתחבר בצורה עמוקה יותר לארצנו.
  • פתיחת דלתות – השפה הערבית היא החמישית הכי מדוברת בעולם וידיעתה השפה הערבית עוזרת לפתוח דלתות רבות בכל מקום ובהתאם, ההזדמנויות העסקיות שאפשר להרוויח מללמוד לדבר ערבית הן עצומות.
  • חיבור לשורשים – ממחקרים עולה כי הדור הצעיר של היהודים שיצאו ממדינות ערב כבר לא מדבר ערבית כלל וכלל. בעבור אנשים אלו, ללמוד לדבר ערבית זה בגדר חזרה לשורשים וכלי להבין את ההיסטוריה המשפחתית בצורה טובה יותר.
  • התנהלות יום יומית – בערך שני מיליון מתושבי המדינה הם ערבים ישראלים שהשפה הראשונה שלהם היא ערבית, ללמוד לדבר ערבית מאפשר התנהלות טובה ונוחה יותר בחיי היום יום מול השכנים שלנו.
  • ביטחון – אנחנו לא יכולים להתעלם מהאספקט הביטחוני העצום שיש לידיעת השפה הערבית. אבל בשביל שגורמי המודיעין והביטחון יוכלו לעשות עבודתם נאמנה, הם חייבים ללמוד לדבר ערבית ולשלוט בשפה בצורה מלאה.
ללמוד לדבר ערבית בקורס של המדרשה

ללמוד לדבר ערבית עם המדרשה לערבית וביטחון

תוכנית הלימודים של המדרשה לערבית וביטחון נחשבת בעיני מומחים לאחת התוכניות האיכותיות ביותר בעולם והתוכנית היחידה ששמה דגש על ללמוד לדבר ערבית בצורה טבעית. בשנים האחרונות הביקוש ללימודי ערבית צובר תאוצה ובעוד מרבית המקומות מציעים חלון הצצה לשפה הערבית, אנחנו מציעים הכרות אינטימית ומעמיקה.
כדי ללמוד לדבר ערבית צריך לחיות את השפה ולהתחכך בה באופן קבוע. כחלק מהקורסים שלנו ללימוד ערבית מדוברת אנחנו משתמשים בעזרי אודיו ויזואליים כמו סרטים ושירים שמקלים את תהליך הלימודים והופכים אותו למהנה. אבל הדבר החשוב ביותר שאנחנו עושים זה להנגיש את השפה הערבית לדוברי עברית בעזרת ספר לימוד ייחודי המציע קריאה ולמידה נוחה של ערבית ומותאם באופן פרטני לדוברי עברית שמעוניינים ללמוד לדבר ערבית.

שאלות ותשובות על איך ללמוד לדבר ערבית

ללמוד לדבר ערבית - כיתת לימוד - המדרשה

כבר מההתחלה אנחנו מתחילים עם תרגולי שיחה בערבית ולאורך כל הקורס אנחנו ממשיכים עם התרגולים האלו. הדבר מסייע רבות לשפר את הזמנים שלוקח ללמוד לדבר ערבית, אבל לצערנו אי אפשר להגיד זמנים מדויקים כי זה דבר אינדיבידואלי מאוד. באופן כללי הקורסים שלנו אורכים כ – 15 שבועות, אבל יש לנו גם קורס ערבית אינטנסיבי שאורך שלוש שבועות.

חלק גדול מצוות ההוראה שלנו מורכב מבעלי תפקידים בכירים לשעבר במערכת הביטחון ואנחנו מציעים כמה קורסים ייעודיים ללימוד ערבית בעבור מערכת הביטחון. יש לנו למשל קורס רכזי מודיעין והכנה למיונים לגופים הביטחוניים השונים.

כחלק מהקורסים שלנו ללימוד השפה הערבית התלמידים מקבלים גישה לפלטפורמה ייחודית שבה יש קטעי וידאו, סאונד ופתגמים רבים שאפשר לתרגל וללמוד בעזרת לדבר ערבית. נוסף על כך, בהתאם למורה הקורס, ניתן גם לקבל עזרה פרטנית מהמורה.

ללמוד לדבר ערבית - המדרשה
המידע מעניין אותך?
לפרטים נוספים מלאו את הטופס:
דילוג לתוכן