קורס ערבית מדוברת

קורס ערבית מדוברת – להצליח לנהל שיחות בערבית

קורס הערבית המדוברת של המדרשה לערבית וביטחון הוא אחד הקורסים הטובים והממצים ביותר, שקיימים ללימודי ערבית. כבית ספר אשר מאמין כי ידיעת השפה העברית היא מטרה עליונה בעבור כל הישראלים, אנחנו מציעים קורסים ייחודיים אשר מבטיחים כי בסיומם תוכלו לנהל שיחות בערבית. בית הספר שלנו ללימודי ערבית מדוברת החל את דרכו על בסיס ה”אולפן לערבית“, שבמרוצת השנים נחשב לבית הספר הטוב בעולם ללימודי ערבית.

כדי שנוכל להעניק מענה איכותי לתעשיות השונות הזקוקות לכך, אנחנו מציעים קורס ערבית מדוברת אשר מיישם בפועל את עקרונות ה”לדבר בגובה העיניים”, שיצאו לאור לראשונה בספר מאת מנכ”ל המדרשה לערבית וביטחון, מר רונן דוד. הספר עצמו הוא בעל שלושה כרכים ובתוכו ישנם למעלה מ – 600 עמודים ובהם גישה ייחודית וקפדנית ללימודי ערבית מדוברת. את עקרונות הספר הזה יישמנו בקורס הערבית המדוברת שלנו ואנחנו גאים להציע אותו לכל מי שחפץ לדעת ערבית.

קורס ערבית מדוברת - המדרשה לערבית וביטחון

למה צריך קורס בערבית מדוברת?

בשנת 2015 פורסם דו”ח על ידי החוג למדעי החברה באוניברסיטת ת”א, מכון ון ליר, מנאראת (המרכז של מכון ון ליר ליחסי ערבים ויהודים) ובשיתוף עם דיראסאת (מרכז ערבי למשפט ומדיניות) וסיכוי (העמותה לקידום שוויון אזרחי), אשר בחן את היחס של האוכלוסייה היהודית בישראל לגבי הערבית. הדו”ח גילה כי בעשורים האחרונים כמות היהודים שדוברים ערבית מדוברת הולכת ומצטמצמת בצורה משמעותית. בקרב הציבור הצעיר בישראל ישנם רק כ – 1.3% שיודעים ערבית ברמה של שיחה וקריאה. אם נשווה את זה לדור הסבים של אותם הצעירים, אז נראה כי האחוז דאז עמד על 25.6% כאשר מרבית אלו שדיברו ערבית היו יוצאי מדינות ערב.

במרוצת השנים היחס כלפי השפה הערבית החל להידרדר, אם בגלל המצב הביטחוני ואם בגלל כור ההיתוך הישראלי שניסה למחוק שפות חיצוניות מלבד העברית. וכיום מרבית הישראלים מאמינים באמת ובתמים כי ידיעת הערבית היא הכרח וכי מדובר על דבר שחשוב לדעת, אך בפועל מרביתם חושבים כי הסיבה היחידה ללמוד קורס בערבית מדוברת היא הסיבה הביטחונית ורק מעטי מעט מאמינים כי ישנה חשיבות של מורשת לאומית. המצב חמור עוד יותר בקרב יוצאי מדינות ערב אשר מרבית הצעירים שבהם מסרבים לדעת ערבית.

במדרשה לערבית וביטחון אנחנו מודעים למצב הקשה של ידיעת הערבית בקרב הציבור הישראלי ואחת המטרות העיקריות שלנו היא להנגיש את לימודי הערבית לכל מי שחפץ בכך. גם אם נרצה בכך וגם אם לא, הערבים הם חלק מהמדינה שלנו והם מהווים חלק לא מבוטל מחיינו האישיים והעסקיים. כדי שנוכל לקיים קשרי שכנות טובים ובאמת ובתמים להכיר זה את זה, אנחנו חייבים להכיר את השפה של האחר ורק ככה נוכל להפיל את הגשרים שבין העמים.

לימודי ערבית מדוברת - בצילומי הסדרה פאודה
מלמדים ערבית את שחקני פאודה

גאים לשתף ש"המדרשה לערבית וביטחון" נבחרה ללוות וללמד ערבית את שחקני הסדרה "פאודה" עונה 4 [צילומים מהסט]

תכנית הקורס – ערבית מדוברת

אם נודה על האמת ונאמר שקורס ערבית מדוברת הוא אינו קורס קל. כמו כל לימודים של שפה חדשה, גם לימודי ערבית דורשים רצינות ותרגול. אבל בזכות העובדה, שיש לנו שיטה ייחודית ללמוד ערבית מדוברת, התהליך שלנו נחשב לכיפי ומהנה ולאורך התהליך ההרגשה היא למידתית חווייתית. בעזרת שיטות שונות כמו השמעת שירים בערבית, צפייה בתוכניות טלוויזיה וסרטים (ועוד שיטות מגוונות) אנחנו מרגילים את האוזן לשמיעת השפה הערבית ותוך כדי עובדים גם על הבניית חוקי הדקדוק, הרכבת משפטים והרחבת אוצר המילים של התלמידים.

המורים שלנו הם מהבכירים ביותר בארץ ומרביתם עבדו קודם לכן בתפקידים בכירים בארגונים ממשלתיים ופרטיים. הניסיון העשיר של המרצים שלנו מאפשר לתלמידים להרחיב את המנעד המוסיקלי של דיאלקטים שונים אומנם בסוף הקורס לא בהכרח תוכלו לדבר בכל ניב ודיאלקט, אך בהחלט תוכלו לזהות את המבטאים השונים ובד בבד אפילו תדעו עשרות ביטויים שימושיים להפליא.

באופן סכמתי אפשר לחלק שעור רגיל בצורה הזו: חלק דקדוקי שלאחריו עוברים לתרגול של משפטים והטמעת חומר הלימוד בצורה חווייתית, מעבר לחלק של הרחבת אוצר המילים ובסיומו ניהול דו שיח מול אחרים כדי לשפשף את השפה על הלשון. בסיום השיעור נקדיש זמן לתרגול של הטיות משפטים וביטויים שונים וכמובן שגם לתרגום מעברית לערבית. היתרון של דוברי העברית בכל הקשור ללימודי ערבית מדוברת הוא עצום אם משווים את הדבר לדוברי שפות אחרות. בזכות הקרבה ההיסטורית והגאוגרפית של שתי השפות, יש ביניהן נקודות דמיון רבות ואופני הגייה דומים שמקלים על הליך הלימוד.

תכני קורס ערבית מדוברת – המדרשה לערבית וביטחון

 • לימוד כללי הדקדוק והשפה המדוברת, החל מהגיית האותיות, הניקוד, נטיית שם העצם, הריבוי, כינוי הקניין והרמז, היידוע, מילות יחס ושאלה, תנועת עזר וסמיכות, השלילה, בניין ראשון, כינויי מושא ישיר ועקיף, הבינוני, שמות הפעולה ושם הפועל, המספרים, ציון השעה והזמנים, הזוגי, הצבעים, שם המספר ועוד.
 • לימוד מעל ל – 300 משפטים שימושיים, מגוונים ואקטואליים אשר נאספו מקרב דוברי השפה הערבית המקומית.
 • הקניית אוצר מילים רחב – מעל 1000 מילים, עדכני ושימושי, אשר ישולב באופן אקטיבי בלימוד.
 • לימוד ותרגול של 15 סימולציות שיחה שימושיות.
 • לימוד פתגמים, ביטויים ומטבעות לשון המשומשים בחיי היום יום ודרך השימוש בהם בזמן ובמקום הנכון.
 • העשרה ייחודית של תכני מדיה (סרטונים, שירים, בדיחות ועוד), אשר תיתן כלים מקצועיים ללימוד והעשרת התלמידים.
 • כחלק משיטת הלימוד יושם דגש רב על דיבור ויכולת הבנה/שמיעה.
 • שילוב רקע היסטורי ותרבותי אשר יוסיף להבנת השפה והחברה הערבית.
 • נתינת חומר רב ועשיר לתרגול ולהטמעה מחוץ למסגרת השיעור, במטרה לסייע בשינון והטמעת החומר הנלמד בקרב התלמידים.
 • נתינת חומר רב ועשיר לתרגול ולהטמעה מחוץ למסגרת השיעור, במטרה לסייע בשינון והטמעת החומר הנלמד בקרב התלמידים.
 • קבלת הקלטות קוליות של כל החומר הנלמד החל מהחומר הדקדוקי, המשפטים, אוצר המילים, הפתגמים וסימולציות השיחה.
 • חומר הלימוד הנלמד בתוכנית ייחודי והינו כתוב ומנוקד בתעתיק עברי.
 

משך הקורס הוא 15 מפגשים אשר מתקיימים פעם בשבוע במשך כ – 3 שעות בכל פעם. כל הקורסים מתקיימים אצלנו בדרך מנחם בגין 48 בתל אביב. צרו אתנו קשר להרשמה ולקבלת פרטים נוספים.

לימודי ערבית מדוברת - על הסט עם הצוות של פאודה
צוות שחקני פאודה לומדים ערבית מדוברת
קורס ערבית מדוברת מחזור נובמבר - המדרשה לערבית וביטחון
המידע מעניין אותך?
לפרטים נוספים מלאו את הטופס:

שאלות ותשובות על קורס ערבית מדוברת

קורס ערבית מדוברת מחזור נובמבר - המדרשה לערבית וביטחון

להפנמת ותרגול החומר הנלמד לאחר כל שיעור אנו נותנים לאחר תרגול מקיף. אנו ממליצים בחום לעשות את התרגולים.

במקרה של החסרת שיעור אנחנו נותנים מס’ אפשרויות להשלמת החומר. השלמה בשיעור מקביל במועד אחר או קבלת שיעור אונליין מוקלט.

כמובן, ישנה אפשרות לשלם בתשלומים.

קורס ערבית מדוברת - נובמבר 2022 - המדרשה לערבית וביטחון
בוגרים מספרים עלינו

הגעתי למדרשה לערבית ובטחון בלי ידע בערבית בכלל ובעזרת המורים והמרצים אני דובר ערבית ‏מדוברת‎. הדרך שמלמדים במדרשה מאד קלילה, ‎מעניינת ונגישה‎. כל אחד יכול ללמוד את השפה בדרך שהם ‏מנגישים לתלמידים‎. מעבר לזה, ‎המרצים מעולים כל שיעור מעניין וכיף באווירה טובה. בנוסף, יש סדנאות שטח. צוות המורים ‏מעבירים את החומר הלימודי בצורה מעניינת‎. אני רוצה להודות לכל הצוות הנפלא, ולרונן שבכל שאלה ועניין הם זמינים תמיד

לכל מי שמתעניין‎.. צוות המדרשה לערבית וביטחון - מספר 1 בכל הקשור למקצועיות , ידע , נתינה , הכוונה ועזרה לחניך ‏הבודד‎. המדרשה לערבית וביטחון זה בית לכל החיים‎. צוות המדרשה בהנהלת והובלת רונן דוד - תמיד יהיו עבורכם - גם ביום יום‎.‎ רמת הלימודים בטופ של הטופ - צוות המדרשה יוצאי מערכת הביטחון. ניכר לכל שבעלי ניסיון ברמה ‏הגבוהה ביותר‎. המדרשה לערבית וביטחון עבורי זה בית‎. ממליץ מאוד‎ ! בהצלחה לכולם

בתור בוגרת המדרשה אני ממליצה בחום על לימודים שם. רמת מקצועיות בין הטובות שיצא לי לראות‎. שיטה ייחודית ללימוד השפה הערבית יחד עם ליווי אישי ויומיומי של מורי המדרשה‎. הנהלה מדהימה שיעשו כל שביכולתם כדי לעזור לך גם בפן האישי וגם ברמה המקצועית‎. מה שהכי מקסים זה שהם שומרים על קשר עם החניכים עד היום ודואגים לשלומנו ולא נתקלתי ביחס ‏כזה באף קורס שעשיתי אי פעם‎. שווה כל רגע ושקל‎!!‎

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך..

דילוג לתוכן