ערבית מדוברת

שיטת הלימוד: ערבית מדוברת

כדי לעודד את התלמידים שלנו במדרשה לערבית וביטחון להבין את השפה הערבית בצורה טובה יותר, ביססנו שיטות לימוד ייחודיות אשר מובנות על שיטות החינוך החדשניות ביותר שקיימות. שיעורי הערבית המדוברת שלנו מועברים בערבית, כאשר כל שיעור מותאם באופן פרטני סביב נושא אחר כדי לאפשר לתלמידים להיות בקיאים בכמה שיותר נושאים ותחומים. את אוצר המילים, המשפטים והביטויים אנחנו מעבירים בצורות שונות ומגוונות, תוך שילוב של שיחות עם דוברי ערבית וקטעים אינטראקטיביים שונים.

אנו מעודדים את התלמידים שלנו להיות מעורבים, ובונים כל שיעור ושיעור סביב נושא אחד מרכזי וברור, על ידי כך אנחנו מאפשרים לתלמידים קרקע פורייה יותר ללימוד השפה הערבית. את מערך השיעורים שלנו אנחנו מבססים על ספרו של מנכ”ל המדרשה לערבית וביטחון, מר רונן דוד – “ערבית בגובה העיניים”, אשר אומץ על ידי גופים שונים כדי לשמש כספר לימוד. כך שבסופו של קורס הערבית שלנו כל התלמידים והתלמידות דוברים ערבית ברמה מספקת לנהל שיחת חולין עם דוברי ערבית באזורנו.

ערבית מדוברת - המדרשה

חומר הלימוד בקורס

את מערך השיעורים שלנו אנחנו מבססים על ספרו של מנכ”ל המדרשה לערבית וביטחון, מר רונן דוד – “ערבית בגובה העיניים.” ספר זה אומץ על ידי גופים שונים כדי לשמש כספר לימוד, בשל בהירות השיטה, וצורת הלימוד הייחודית שכל  אחד יכול להצליח בה. אחרי ניסיון רב, אנו יכולים להיות בטוחים שבסופו של קורס הערבית כל התלמידים והתלמידות ידברו ערבית ברמה מספקת לנהל שיחת חולין עם דוברי ערבית באזורנו.

הניסיון שלנו

לא כל אחד יכול ללמד ערבית. הקורסים שלנו לערבית מדוברת פותחו מתוך ניסיון רב שנים ומבוססים על ידע ויכולות שהוכחו על ידי דורות של תלמידים מרוצים בוגרי הקורסים שלנו. בקורס תקבלו יחס אישי, חומר לימוד מוקפד ומדויק, מורים מנוסים, והזדמנויות לתרגל ולהתנסות כדי לצבור את הביטחון הנדרש לרכישת השפה באופן טבעי ונינוח.

מהי ערבית מדוברת?

“ערבית מדוברת” הוא שם כולל שמתייחס לניבים ועגות שונות של השפה הערבית, אשר משתנה ממדינה למדינה ומאזור אחד למשנהו. ערבית היא שפה מורכבת ומגוונת עם היסטוריה ותרבות עשירה, והיא מדוברת על ידי מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. לימוד ערבית מדוברת היא דרך יעילה לפתח יכולות תקשורת, הבנה תרבותית ויכולת להבין את החברה הערבית בארץ ובעולם.

ניתן לחלק את הערבית לשני ענפים עיקריים: ערבית ספרותית וערבית מדוברת. הערבית הספרותית היא הצורה הסטנדרטית והפורמלית של השפה, והיא משמשת בספרות, בדיבור רשמי ובכלי התקשורת. ערבית מדוברת, לעומת זאת, היא צורת הדיבור היומיומית של השפה, המשמשת במסגרות לא רשמיות ובקרב חברים ובני משפחה.

ישנם דיאלקטים ערביים רבים ושונים, ולכל אחד יש תכונות ווריאציות ייחודיות משלו. ניבים של השפה הערבית יכולים להיות שונים באופן משמעותי מאזור אחד למשנהו, וממדינה אחת לאחרת. בכל המדינות הסובבות אותנו ואפילו בתוך ישראל אפשר למצוא דיאלקטים שונים: ערבית פלסטינית אינה זהה לערבית הבדואית של הנגב, וכך גם שונה מהם הערבית המצרית, ערבית סורית וערבית עיראקית.

מה מיוחד בלימוד ערבית מדוברת?

למרות השונות בניבים, הערבית המדוברת מאופיינת במספר מאפיינים משותפים, כולל אוצר מילים בסיסי משותף, ועל אף נוכחות של מבטאים מקומיים ושימוש בניואנסים של דקדוק והגייה לא אחידים, עדיין יש בכל הניבים הערביים הרבה מן המשותף.

באופן כללי, ערבית מדוברת נוטה להיות יותר סתמית ונינוחה מאשר ערבית ספרותית, והיא משמשת לעתים קרובות בשיחות יומיומיות ובמצבים לא פורמליים. לימוד של ערבית מדוברת פלסטינית יאפשר לכם לתקשר באופן נינוח ופתוח בארץ ובסביבה ולהבין את השפה המדוברת ברחוב סביבכם, וברשתות החברתיות.

בארץ שלנו, שבה חיים במשותף יהודים וערבים, רק טבעי שתרצו להיות מסוגלים להבין את הערבית המדוברת בארץ שנשמעת היום ברחוב, במקומות העבודה, באוניברסיטאות ובכל מקום. ערבית מדוברת היא מרכיב חשוב של התרבות והחברה הערבית, והיא משמשת מיליוני אנשים בכל רחבי העולם כאמצעי התקשורת העיקרי שלהם. זוהי שפה תוססת ודינמית המשקפת את המגוון והעושר של העולם הערבי, ומהווה חלק בלתי נפרד מהזהות התרבותית של הסביבה שלנו.

למה כדאי ללמוד ערבית מדוברת?

כישראלים, לימודי קורס ערבית מדוברת היא צעד חכם ומומלץ במיוחד ויש לכך כמה סיבות. ראשית, ידיעת ערבית מדוברת תעזור לכם לתקשר בצורה יעילה יותר עם אנשים דוברי ערבית, הן בישראל והן מחוצה לה. זה יכול להיות שימושי במיוחד בארץ שלנו, בערים מעורבות ובמקומות שבהם יש אוכלוסייה גדולה של דוברי ערבית, או למי שמרבה לנסוע למדינות דוברות ערבית. 

שנית, לימוד ערבית מדוברת תעזור לכם להבין ולהעריך טוב יותר את התרבות והחברה הערבית. על ידי לימוד השפה, תוכלו להבין ולהכיר מנהגים, מסורות ואת אורח החיים של אנשים דוברי ערבית, שמהווים חלק בלתי מבוטל מאוכלוסיית הארץ.

נוסף לכך, בעולם גלובלי, ידע בערבית מדוברת יכול להועיל לכל אחד גם בהקשר מקצועי. למשל, מי שמתעניין בעסקים בינלאומיים או בדיפלומטיה, או רוצה להרחיב את עיסוקיו אל מעבר לגבולות הארץ, יגלה שידיעת ערבית והבנת התרבות הערבית מהווים יתרון משמעותי. ומעבר לכל זה, לימוד ערבית מדוברת יכול להיות פשוט חוויה אישית מתגמלת ומהנה. זוהי חוויה מרחיבת אופקים שתחשוף אתכם לתרבות עשירה ומגוונת שנמצאת ממש כאן מתחת לאף, ותספק לכם הבנה עמוקה יותר של החברה הישראלית על גווניה.

בוגרים מספרים עלינו

לקחתי חלק בקורס האינטנסיבי של השלושה שבועות , קורס שמתחילתו ועד סופו בנוי בצורה מופלאה יעילה ומעניינת. רונן היקר מעבר לשליטתו בשפה הערבית, מצליח ללמד אותה דרך התרבות וההיסטוריה של העם הערבי\מוסלמי שהופך את השיעורים שלו לשיעורים מרתקים. אני ניסיתי ללמוד במקומות אחרים את השפה הערבית וחד משמעית זה היה הקורס המעולה ביותר שהייתי בו! יחס חניכה אישי , חזרה ותרגול, לימוד מיומנויות והמון סבלנות, אמפתיה ורצון ללמד. הקורס שלי היה אומנם קצר אבל אני ממליצה לכל מי ששוקל ללכת ללמוד במדרשה לערבית ולביטחון! מצוינות מההתחלה ועד הסוף .

לאחר התלבטויות רבות, החלטתי להגשים את החלום לדבר ולהבין ערבית לפחות ברמה בסיסית. נתקלתי בהמון קורסים שמציעים לימוד ערבית,לאחר סינון והמלצות רבות נרשמתי ל מדרשה לערבית וביטחון. שם הכרתי קודם כל איש מיוחד ומורה עם ידע ללא גבולות גם בשפה הערבית וגם בעולם הערבי עצמו ושמו של האיש המורה המקסים,חייכן,חכם והכי חשוב עם סבלנות זה רונן דוד . הייתי כל כך עצוב שקורס נגמר אבל הי יש את החלק ב של הקורס שאני בלי הרבה היסוסים עתיד להירשם וליהנות ממקצועיות וידע אין סופי של האיש הזה, עם לב זהב, רונן דוד!! תודה רבה לך מורי היקר שבזכותך היום אני פשוט מבין ערבית!!

חבר סיפר לי על קיומו של קורס אינטנסיבי לערבית מדוברת ואיתגר אותי להשתתף בו. עצמתי עיניים וקפצתי למים. ובמשך 3 שבועות, 5 ימים בשבוע, 4 שעות כל יום + אין-ספור שעות של תירגול בבית - נהניתי מכל דקה: מהמיומנות של המורים, מההומור והסבלנות שלהם, וכן, גם מהקושי של החוויה. יצאתי מהקורס בתחושה שאני מבינה את הלוגיקה של השפה, ויודעת לשבץ בה את המלים בצורה נכונה למדי. הדיבור עדיין לא יושב לי על הלשון בניחותא, אבל בקורס ההמשך (היותר מתון) שא י לוקחת במדרשה - זה לאט לאט קורה. אַללַﬞה יְעַאפִיכּם, רונן, יואב ורועי!

מטרות הקורס:

המטרה שלנו בשיעורי הערבית המדוברת של המדרשה לערבית וביטחון היא לאפשר לתלמידים ולתלמידות לשוחח בערבית ללא כל הגבלה של אוצר מילים, תחביר או הגייה. אנו מלמדים ערבית מתוך הבנה וידיעה שהשפה הערבית איננה שונה בהרבה מהשפה העברית. שתיהן שפות שמיות, ומבנה השפה, הנטיות, הגופים וכללי הדקדוק מסתמכים פעמים רבות על היגיון דומה. כיוון שהעברית והערבית שאבו השראה זו מזו לאורך תקופות ארוכות והן למעשה שפות-אחיות, הצלחנו לבנות קורס חווייתי שבסופו הערבית תהפוך לטבעית בעבורכם ולא לשפה זרה

ערבית מדוברת לומדים עם המדרשה לערבית וביטחון
להרשמה לקורס
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים שיכולים לעניין אותך..

דילוג לתוכן